Narcisi v květináčích. Mají šanci na přežití?
Kvetoucí narcisky patří bezesporu mezi nekrásnější jarní dekorace, které si doma můžete vystavit. Řezané vydrží ve váze pár dní, ale pokud si chcete jejich vůni užít o pár týdnů déle, vsaďte na narcisky v květináči, které si při správné péči můžete uchovat i do dalšího roku.
Pokud nakupuje narcisky v nádobách, vybírejte ty, které ještě zcela nevykvetly, o to déle si jejich krásné květy užijete doma. Dávejte si pozor na kvalitu rostliny, zda není její substrát příliš suchý. Listy rostliny by měli mít tmavě zelenou barvu, rostlina bude vzpřímená a nebude se naklánět na stranu.
Už nakvetlé narcisky nepotřebují žádnou speciální zálivku, stačí je postavit na světlé místo a dopřát jim přiměřenou zálivku. Všechny cibuloviny obecně nemají rádi příliš mokrou půdu a o narciskách v květináči to platí dvojnásob, kdy je riziko přelití daleko vyšší. Zkontrolujte, zda jsou na dně květináče proražené otvory, kterými může případně odtékat přebytečná voda pryč, a substrát nechávejte mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout. Pokud by cibulka byla příliš dlouho vystavena vlhku, začala by zespoda uhnívat.
Po odkvetení narcisů odstřihněte stvoly s odkvetlými květy, ale ponechejte listy. Rostlinu už nemusíte dále zalévat, stačí ji nechat zažloutnout. V tuto dobu by se mohlo zdát, že s rostlinou je nenávratný konec, ale právě v tuto chvíli v rostlině probíhají důležité procesy, díky kterým se dostávají živiny z listů zpět do cibule. Nadzemní část tedy odumře, ale cibule bude další rok připravená znovu ožít.
Až budou listy zcela žluté, cibulku vyjmeme z hlíny, očistíme od substrátu a uskladníme na suchém místě. Zabalíme jí do novin, nebo zahrabeme do písku, kde hravě počká do další sezóny. Na podzim můžeme cibulku znovu zasadit.
Pokud máte vlastní zahrádku, můžete narcisy po odkvětu zasadit rovnou na záhonku a dále se o ně nestarat. Cibule budou v půdě odpočívat do dalšího roku, kdy znovu vykvetou.