“Šťastná to koza” ratibořická

 Tato farma leží v jihovýchodní části Vysočiny, v obci Ratibořice. Častěji se prezentuje názvem Dvůr Ratibořice a do roku 1948 ho vlastnil rod Löwensteinů z Lesenic. Soustava hospodářských budov si poté prošla krušnými časy znárodnění a kolektivizací, aby se tohoto zdevastovaného objektu v roce 1992 ujal potomek původních majitelů, pan Dobrovolný s rodinou, a začal psát novodobou historii hospodářství.
džbán na mléko
Farma se specializuje na chov ovcí, čítajících cca 40 kusů a koz, kterých je na pět set kusů. Jedná se zde o zcela ekologický chov, který je zaměřen na kvalitě krmiva sklizeného z vlastních pozemků, složeného ze sena, slámy, ječmene, pšenice a schválené minerální doplňky stravy. Toto složení zajišťuje i velmi kvalitní mléko, které od koz získávají. Z něj se potom nadále zpracovávají další produkty, jako jogurty, sýry, tvarohové dezerty a syrovátku, která je velmi žádaným výrobkem, pro svůj vysoký obsah vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu a zinku. Farma se hrdě hlásí ke značce BIO, takže je zřejmé, že celý chov a produkce mléka je velmi přísně sledována.
Dvůr nabízí kromě těchto produktů i prohlídku dvora pro rodiny s dětmi i větší skupiny. Vaši návštěvu je ale třeba předem domluvit. Děti budou uneseny právě narozenými kůzlaty a možností si je pohladit. Dozvědí se mnoho zajímavého o tomto rohatém zvířeti a také možná začnou pomýšlet jinak na kozí mléko a výrobky z něj, které Dvůr Ratibořice umí opravdu skvěle! Jejich prodejna je otevřena každou sobotu od čtrnácti do osmnácti hodin a posedět můžete i v přilehlé kavárničce.
holčička u koz
Pokud si budete chtít užít lahodné kozí nadělení i po skončení vašeho výletu, můžete si je po celý rok pro vás a vaše děti objednat po internetu, nebo se s nimi setkat v mnoha obchodech se zdravou výživou pod značkou DO-RA a logem ratibořické kozy.

© All Right Reserved