Vůně domova

V domácnosti je spousta věcí, o kterých nemáte tušení a ani je nevidíte. Většinou právě ty zaviní zápach. Jsou to bakterie a jmenovat je není v možnostech ani článku ani autora. Pojmenujme si je jen tak všeobecně, prostě bakterie hniloby a máme to. Upozorňuji, že je to pojmenování jen pro nás, v odborných publikacích je naleznete zřídkakdy.

květinový koš

Nejvíce zápach ucítíte při příchodu. Proč? Protože jste venku dýchali jiný vzduch než zde. Nejvíce to mohou potvrdit nekuřáci, kteří přijdou ke kuřákům. Zápach cítí, a to intenzivně, ale časem se přizpůsobí. Ne, zápach nezmizel, jen si na ně vaše „čichací“ ústrojí prostě zvyklo.

Co proti zápachu dělat? Není to zase tak složité. Vynechám zde dlouhé pasáže o úklidu a odstranění příčin, ale budu psát o přímém útoku proti zkaženému vzduchu.

V zásadě je dělíme na dva.

·         chemický

·         přírodní

Chemický pak můžeme dále dělit na granulátový, práškový, tyčinkový, tekutý atd. atd.

Jedná se o různé vůně vyráběné uměle. Například vonné tyčinky, směsi malých granulí a podobně. Nevím, zda to někdo nějak měřil, asi ne, ale údajně jsou granule nejefektivnější. Ovšem máte-li doma alergika, je třeba se poradit s odborníky.
svázané levandule

Já osobně se domnívám, že rozumný člověk si domů nebude cpát další chemii, ale rozhodne se pro přírodu. I zde platí sice pravidlo pro alergiky popsané výše, ale v mnohem menší míře.

Přírodní vůně dělíme snad jen na kupované a udělané doma. Těm prvním nemusíte věřit. Čert ví, co tam výrobce přidal. Nejvíce v prodeji jsou šeřík a levandule. Když si však vůni uděláte sami, víte přesně co máte.

A jak na to? Není to vůbec nic složitého. Ušijte si plátěné pytlíčky (nebo kupte hotové), a do nich si v létě natrhejte voňavé bylinky. Fantazii se meze nekladou. Pytlíky mohou být různé velikosti a jejich náplně jsou čistě a vás.

A pozor i z odpadu můžete mít ještě přínos. Například mandarinkové a pomerančové slupky strčte do pytlíčku a do skříně.

Věřím, že přijdete na spousty a spousty dalších nápadů, a sami si skoro zadarmo provoníte svůj útulný byteček. 

Podobné příspěvky

© All Right Reserved