Rozpoznejte anorexii

Máte ve svém okolí někoho kdo je až přespříliš hubený a chtěli byste si ověřit, zda je zdraví? Není se čemu divit. Současná doba je neúprosná a vyžaduje naprostou dokonalost – a především v otázce vzhledu. Není tak divu, že mnoho mladých žen (a v současné době i mužů), je ohroženo poruchami příjmu potravy. Znáte ty nejznámější nemoci? Víte, jak se projevují, jak jim předcházet a jak si ověřit, zda vy, nebo někdo ve vašem blízkém okolí má zdravou hmotnost? Poradíme vám jak na to!

muž s jídlem

První nemocí tohoto typu, která ohrožuje mladé lidi, je anorexie. Anorexie je nejznámější nemocí ze škály poruch příjmu potrav. Jedná se o nemoc, během které postižené osoby odmítají přijímat jakoukoliv potravu. Anorektičky si velmi pečlivě vedou svůj jídelníček a píší si, co během dne snědli. Pečlivé počítání kalorií tak určitě není zdravé – naopak hraničí s obsesí. Všechny přijaté kalorie se pak snaží opět zhubnout poctivým cvičením.

Anorektičky pak umí být velmi vynalézavé a svoji nemoc umí velmi dobře maskovat. Okolí si tak velmi často ani nevšimne, že se s danou osobou něco děje. Varovné signály jsou pak většinou přehlíženy a jsou připisovány klasickému problémovému dospívaní.

zdravé jídlo

Nicméně pokud si chcete být stoprocentně jistí, že se tato nemoc vás, ani nikoho blízkého netýká, můžete si to velmi jednoduše ověřit. Správná hmotnost se dá vypočítat díky BMI indexu. S tímto výpočtem vám pomůže BMI kalkulačka. Zde do předem připravených polí zadáte věk, hmotnost a výšku. Kalkulačka vám pak sama spočítá, jak jste na tom.

Pokud váš index bude příliš nízký, jedná se o varovný signál. Máte-li tedy podezření na poruchu příjmu potravy, je na čase ještě více zpozornět. Pomocnou ruku vám může podat například obvodní lékař, psycholog nebo psychiatr – záleží především na vážnosti dané situace. V těch nejtěžších případech mohou být tyto osoby i hospitalizovány na speciální klinice.

Podobné příspěvky

© All Right Reserved