Musíte (být) vidět


Chodec

Chodci jsou v tomto ohledu samozřejmě nejzranitelnějším „článkem“, je proto žádoucí věnovat dostatečnou pozornost volbě oblečení, především za nepříznivých podmínek (tma, déšť, sněžení, mlha). Zatímco viditelnost chodce oblečeného v modrém je 18 metrů, v červeném 24 metrů a v bílém 55 metrů, reflexní materiály jsou rozeznatelné až na 200 metrů.

Tady je nutné si uvědomit, že řidič auta jedoucího určitou rychlostí má na základě fyzikálních zákonů k provedení úhybného manévru jen omezený časový interval – a jediný způsob, jakým můžete coby chodec ovlivnit jeho délku, je právě výběr dostatečně viditelného oblečení. Především pokud máme děti, je vhodné volit už při nákupu právě doplňky z reflexního materiálu – jeho proužky najdeme na botách, školních taškách i bundách, zakoupit lze i přívěsky z nich.
cyklista v noci.jpg

Cyklista

Také účastníci provozu jedoucí na kolech musí dbát v prvé řadě na to, aby byli dobře viditelní i za nepříznivých podmínek. Pozor je nutné dát si zejména na to, abychom „byli vidět“ ze všech stran – tedy nejen zepředu a zezadu, ale i z boku. Umírněnost není na místě, také tady platí, že čím více, tím lépe.

I tady je na místě používat oblečení opatřené proužky z fluorescenčních materiálů, ideální je přímo reflexní vesta. Povinnosti cyklisty tím ale ani zdaleka nekončí, také jeho dopravní prostředek, tedy kolo, musí být vybaveno odrazkami a světly. To vše vám pomůže stát se pro jiné řidiče dostatečně viditelnou „překážkou“, na kterou zareagují dostatečně rychle.
dešťové kapky na skle.jpg

Motorista

Z podstaty věci je „nejnebezpečnějším“ účastníkem provozu na silnici motorista, řidič automobilu. Sám je do jisté míry chráněn plechy, takže v případě nárazu do chodce či cyklisty pro něho zpravidla nehoda nekončí tak často fatálně. S tím je samozřejmě spojena i vyšší odpovědnost – ne nadarmo je možnost řídit podmíněna dosažením hranice dospělosti a složením poměrně náročné zkoušky.
mokrá silnice.jpg

Naprosto zásadní je samozřejmě dostatečné osvětlení automobilu. Volbě vhodných žárovek i seřízení světlometů je proto důležité věnovat dostatečnou pozornost. I to je totiž záruka toho, že uvidíte všechny ostatní účastníky provozu a reflexní prvky na jejich oblečení včas.


© All Right Reserved