Co potřebujete vědět pro výběr vhodného zábradlí pro vnitřní prostor

V minulosti bylo schodiště pouze účelovým prvkem domu bez dalších nároků, dnes představují schody běžný a nezbytný interiérový doplněk, který má stejný význam jako nábytek, a proto je třeba tak přistupovat k výběru schodů i zábradlí na schody.

Při výběru zábradlí pro vnitřní schody je vhodné vzít v úvahu architektonický styl okolního prostředí, velikost místnosti, barvu schodiště, se kterým se zábradlí musí sladit, a především materiál, který bude použit pro zábradlí.

kovové zábradlí

Výběr nejvhodnějších materiálů

Výběr materiálů pro zábradlí vnitřního schodiště je důležitým činitelem, který může výrazným způsobem ovlivnit harmonii prostoru. Na trhu existuje velký výběr materiálů od dřeva přes speciální sklo až po kovy, jako je železo, nerezová ocel a hliník. Vývoj výrobních technik nabízí možnost co nejlepší kombinace různých materiálů, jako je například kombinace oceli a dřeva, která vytvoří bezpečné a stylově čisté moderní zábradlí.

Výběr zábradlí, stejně jako výběr samotného schodiště, se vždy řídí okolním prostorem a jeho stylem. Ideálním materiálem je dřevo, které lze přizpůsobit každému prostředí. Jde o teplý a příjemný materiál, který se snadno opracovává a působí velmi přirozeně. Má zajímavý vzhled, který není třeba barevně nijak upravovat a umí dodat eleganci do každého prostoru.

Na druhou stranu železo představuje extrémně odolný a masivní materiál, který je schopen dát zábradlí pevnost, jedinečnost a mimořádnou eleganci a zároveň strohost, která je někdy žádaná. Zábradlí ze železa nebo nerezové oceli představuje vyšší investici, která je však na celý život.

Nerezová ocel je potom materiál, který je vhodný pro robustní a relativně lehké zábradlí, které odolává vlhkosti a je prakticky bezúdržbové, s dlouhou životností.

zábradlí kov-železo

Správné zábradlí pro každé schodiště

Schody představují designový objekt a zábradlí je nedílnou součástí schodiště. Dnes jsou schody a zábradlí na schody zvýrazněny i v těch nejmenších místnostech. Tyto dva prvky jsou tak schopné ovlivnit celé okolní prostředí. V našich domech jsou otevřená, samonosná, námořní, točitá, vřetenová nebo rampová schodiště a na základě jejich rozměrů je vhodné zábradlí přizpůsobit a vytvořit jediný prvek plný harmonie. Například otevřená schodiště, která se často vyznačují značným sklonem, bezpečné zábradlí vyžadují. U spirálového schodiště je zábradlí velice důležité pro celkový vzhled schodiště. To často velice efektně doplňuje nábytek v prostoru. Pro samonosná schodiště, často vyrobená v minimalistickém stylu, je vhodné robustní zábradlí s bočním upevněním a s dostatečným průchodem světla, aby bylo možné obdivovat samotné schodiště.

Podobné příspěvky

© All Right Reserved