Tráví vaše dítě na počítači příliš mnoho času? Jak ohlídat, co je ještě v normě?

Dnešní děti bohužel tráví hodně času na počítači. Nejenže ho často potřebují k výuce, ale lákavé jsou pro ně hlavně počítačové hry. Jak to ohlídat? 

Tráví vaše dítě na počítači příliš mnoho času? Jak ohlídat, co je ještě v normě? 

Kolik času stráveného na počítači denně je ještě v pořádku, a kdy už je to problém? Rodiče si často neuvědomují, že i na počítači nebo mobilním telefonu může vzniknout závislost. A opravdu to není dobré brát na lehkou váhu. Hry na počítači ale i internet a zejména sociální sítě ale představují opravdové nebezpečí. Přitom dnes jsou děti na počítači stále častěji, denně touto zábavou tráví hodiny svého času a to opravdu není zdravé a není to dobré ani pro jejich vývoj. A proto to ohlídejte. 

děti u počítače

Již odmalička 

Problém je v tom, že děti si na tablet, počítač nebo mobil zvykají již od útlého věku. Začíná to poměrně nevinně, nejrůznějšími dětskými pohádkami a hrami. Jistě, dítě se tak zabaví, není ho zapotřebí tolik hlídat, dítě je pak hodné a rodiče mají více času na své vlastní povinnosti nebo na odpočinek. Často nevědomky ale právě tak budují pomalu ale jistě dětskou závislost na počítači nebo mobilu. Čím dříve totiž dítě do rukou počítač či mobil dostane, tím je to horší a všechno se to postupně začne projevovat. Jsou dokonce děti, které se už bez mobilu v ruce nenajedí. A to je opravdový problém. 

práce na počítači

Kdy ano a kdy ne? 

Jsou chvíle, kdy se dítě může tímto způsobem zabavit, navíc u počítače často děti vidí své rodiče, kteří u něj pracují nebo hledají nějaké informace, navíc i ve školách se již dnes děti běžně na počítačích učí, ale všechno by mělo být nějakým způsobem korigováno. Je totiž dokázané, že u dětí může vzniknout skutečná závislost na počítačích a to není vskutku legrace. Dětem to může poškodit zdravý vývoj, nehledě na to, že sociální sítě ale i násilnické hry na ně nemají dobrý vliv a mohou je ovlivňovat hodně nepříznivě. 

Pokud dítě potřebuje na počítat kvůli výuce nebo se u něj zabaví ve chvíli, kdy venku prší a je to jen na hodinku nebo dvě denně, je to v pořádku. Ale v případě, že dítě jiné zájmy nemá a místo toho, aby šlo ven, je doma připoutáno k počítači, je to špatně. 

Dětem se tak snažte najít i jinou zábavu a zkuste najít balanc mezi časem, který tráví s kamarády venku nebo na kroužcích a tím, kdy je na počítači. 

Podobné příspěvky

© All Right Reserved