Počká, co na něho zbude

Většina lidí bere supa jako odpudivého mrchožrouta, který do sebe dokáže naházet absolutně všechno. A ještě k tomu je velmi nevzhledný. To vše je pravda. Příroda mu moc krásy nedala.
sup s kořistí
·        A lidé se mu tak trochu pomstili tím, že ho nazývají symbolem smrti.
Jedním z jeho zástupců je sup bělohlavý. Jeho výška je kolem jednoho metru a rozpětí křídel má až neuvěřitelných dvě stě šedesát centimetrů. Jeho teritoriem je Asie, Afrika i Evropa. Tak jako každý létavý pták, který má velké rozpětí křídel, žije i sup ve vyšších nadmořských výškách. Mohli bychom ho tedy zahlédnout i v Alpách.

–         Sup bělohlavý se vydává v menších hejnech pátrat po svém hlavním druhu potravy, kterou je zdechlina.
–         Určitě už všichni z nás viděli nějaký přírodovědný dokument, ve kterém šelma uloví zvíře a v okamžik, kdy usedá k hostině, už nad ní krouží trpěliví supi.
–         V této činnosti dokáží vytrvat i celé hodiny.
–         Když se zvíře vzdálí, přicházejí na řadu právě supi.
–         Ohlodají maso a kosti nechávají ležet pro další strávníky.
sup bělohlavý

Dosáhnout rekordu a zemřít

Sup bělohlavý hnízdí ve skalách,kde samice do hnízda snáší obvykle jen jedno vejce. Do čtyř měsíců po vylíhnutí krmí malého supa oba rodiče. Pak se s nimi vydává na výpravy za mršinami. Ačkoliv má sup špatnou pověst, je velice čistotný.
·        K tomu, aby mohl pojídat i maso, které už je v rozkladu, uzpůsobila ho příroda velice prozřetelně.
·        V jeho žaludku jsou bakterie, díky nimž mu rozkládající se maso neublíží.
sup na větvi
Sup tak čistí krajinu, ve které žije a zároveň zabraňuje vzniku různých epidemií a nemocí.Všichni zástupci tohoto rodu jsou velice dobrými letci. Mohou se pohybovat až v šestikilometrové výšce. Sup krahujový dokonce vytvořil ptačí rekord, když dosáhl výšky jedenácti kilometrů a tří set metrů. Za svůj výkon zaplatil životem. Vlétl do motoru civilního letadla. Pasažérům se nic nestalo.

Podobné příspěvky

© All Right Reserved