Nákupy s rozmyslem

Z převážné většiny, je zvýšené nakupování spotřebitelů způsobeno množstvím slev, které na ně působí. Slevy nás bombardují téměř všude a téměř denně. Vidíme je v reklamách v televizi nebo na internetu, slyšíme v rádiu, vidíme na výlohách obchodů, v letácích ve schránkách. Slevy způsobují to, že spotřebitelé nakupují věci, které momentálně nepotřebují.
Například u oblečení to platí obzvlášť. Ač si to převážná většina lidí neuvědomuje, na světě je obrovské množství neprodaných a přebytečných oděvů a textilií. Textilní průmysl obrovsky zatěžuje životní prostředí.
zvětšení peněženky
K výrobě textilií je zapotřebí velké množství, čím dál tím vzácnější suroviny, vody. Spalováním nadbytečných textilií se do ovzduší dostávají kvanta plynů, které způsobují globální oteplování. Vy to z pohodlí doma nevidíte, ale zkuste se nad tím alespoň zamyslet, při vašich nákupech.
Slevy jsou pro spotřebitele velkým lákadlem. Ale opravdu chcete danou věc koupit? Nenakupujte bezmyšlenkovitě, ale s rozmyslem. Zkuste se zastavit a nad nákupem dané věci se zamyslet. Opravdu ji nevyhnutelně potřebuji? Budu ji používat? Bude mi k užitku? Pokud si na tyto otázky odpovíte ano, pak si danou věc kupte. Pokud odpovíte ne, je na místě si nákup rozmyslet.
brunetka po nákupech
Zamyslete se také nad kvalitou dané věci. Věci, které stojí málo peněz, většinou moc dlouho nevydrží a nejsou moc kvalitní (samozřejmě to neplatí ve všech případech). Vezměme si opět pro příklad oděvní průmysl. Opravdu se nám vyplatí koupit nekvalitní kousek, který stojí pár korun? Jeho jedinou výhodou je cena. Nevýhod je ale více: nekvalitní materiál, zaplní nám už tak přeplněnou skříň, po pár vypráních jej stejně můžeme vyhodit (v lepším případě použít jako hadr na úklid). V globále stejně neušetříte zmíněné peníze, protože nekvalitní kousek nevydrží a budete nuceni si koupit náhradu. Pokud si to důkladně spočítáte, vyplatilo by se vám určitě víc, zainvestovat a koupit si kvalitní kousek z přírodního materiálu, který vám vydrží léta.

Podobné příspěvky

© All Right Reserved