Samonosné schodiště do rodinného domu nebo rekreační chaty

Plánujete ve vašem domě či rekreační nemovitosti výstavbu schodiště? Což takhle zkusit to se schodištěm samonosným?

Jak samonosné schodiště vůbec vypadá

Představte si, že máte k dispozici objekt s podkrovní místností, která je zateplená a obložená sádrokartonem či dřevem. Prostor vznikl z bývalé půdy, kam se z horního patra vstupovalo pouze po žebříku. Podobných objektů je u nás celá řada, https://www.stream.cz/porady/autobazar/serie/epizody a všechny řeší podobné dilema – jak nezatížit stávající obytný prostor masivní schodišťovou konstrukcí, a jak zároveň do podkroví vstupovat bezpečně.

schodiště v domě

A právě takováto situace je jako stvořená pro samonosné schodiště KMK design. Vystačíte s poměrně malou plochou, která bude potřebná pro zavěšení a ukotvení schodiště, které bude samo o sobě stabilní, aniž by potřebovalo další konstrukční prvky napříč zdivem či v podlaze. Schody mohou být zcela rovné nebo lomené či zčásti spirálové, záleží na tom, jak se s firmou či s architektem dohodnete na vhodném estetickém řešení. Podotýkáme, že jich existuje prakticky nekonečně mnoho, a že v tomto případě máte skutečně velmi široké pole působnosti.

temné schodiště

Jak se po něm chodí

Samonosná schodiště mohou zdánlivě budit dojem křehkosti a nestability, ale nenechte se mást. Jsou velmi kompaktní, protože jsou navrhovány s ohledem na zvýšenou zátěž i při chůzi s břemeny. Výrobci počítají, že tudy mohou procházet i lidé s obezitou, anebo že tudy budete stěhovat automatickou pračku o hmotnosti 70 kg (pokud je schodiště dostatečně široké).

Konstrukci schodnic konzultujte se stavební firmou, mohou být kovové, dřevěné, i z tvrzeného skla. Můžete je opatřit textilními či přímo bezpečnostními nášlapy a po schodech lze chodit v obuvi, v ponožkách i zcela naboso. A bosonohou chůzi vám vřele doporučujeme praktikovat častěji už jen z toho důvodu, že podporuje tvorbu nožní klenby a brání vzniku ploché nohy.

Podobné příspěvky

© All Right Reserved